Technika védské meditace je založena na snadném a příjemném principu zklidnění mysli, což přináší zklidnění tělu. Když se tělo zklidní, odpočívá, regeneruje, nabírá síly. Odpočinek nemá v dnešní době velký kredit. Naše společnost je silně orientovaná na výkon a soutěž.  Stejně jako žádný ovocný strom neplodí nepřetržitě dvanáct měsíců v roce, ani člověk nemůže být stále činný a výkonný. Abychom byli zdraví, mohli dobře spát, trávit, byli schopni mít děti, naše mysl byla jasná a bdělá a abychom se celkově cítili dobře, musíme svému tělu pravidelně dopřávat odpočinek.

Pro většinu z nás je nejhlubším odpočinkem spánek. Nešvar dnešní doby tkví v tom, že málokdo spí tolik, kolik opravdu potřebuje. Mnozí doháníme resty pracovní, společenské i rodinné po večerech a nocích, na úkor spánku. Únavový dluh narůstá, tělo nefunguje ideálně, do mysli se vkrádají katastrofické scénáře a spirála se prohlubuje.

Málo známým účinkem meditace je fakt, že dopřává tělu odpočinek hlubší než spánek. Na rozdíl od spánku je totiž během procesu meditace lidská mysl bdělá. Je si vědoma všech vjemů z okolí, přestože pokud není třeba, nereaguje na ně. Mentální bdělost umožňuje tělu opustit pozici „na stráži“ a skutečně se uvolnit.

Uvolnění přináší regeneraci. Tělo obnovuje vše opotřebované, odplavuje z těla nahromaděný stres, napětí a únavu. Pokud takto pravidelně dopřáváme tělu odpočinek navíc, je to velmi znát už po pár dnech. Účinky pravidelné regenerace se navíc časem kumulují a násobí. Máme více energie, jsme koncentrovanější, efektivnější, tělo je odolnější a mysl jasnější.

Chci se naučit meditovat.