Dlouho jsem pracovala jako lektorka jógy a udělala jsem vynikající zkušenost s relaxací zvanou jóga nidra. Na rozdíl od védské meditace se jóga nidra provádí vleže a musíme k ní mít nahrávku či průvodce.  Je to nicméně krásná technika, a tak jsem se rozhodla, že krátkou nahrávku udělám a dám ji veřejně a zdarma k dispozici.

Pokud jste již absolvovali kurz védské meditace, můžete jóga nidru zařadit do svého programu jako odpočinek navíc. Pokud jste kurz védské meditace neprošli a svou meditační praxi ještě nemáte, můžete jóga nidru použít například ráno po probuzení nebo kdykoliv během dne, když potřebujete dočerpat síly.

Jóga nidra je relaxační technika, která navozuje hluboké uvolnění našeho těla a mysli. Během jóga nidry ležíme pohodlně na zádech a naším jediným úkolem je následovat instrukce učitele nebo nahrávky. Postupně uvolňujeme v přesně daném pořadí jednotlivé části těla tak, že si je uvědomujeme. Naše tělo se tak bez úsilí dostane do hlubokého odpočinku, díky kterému během krátké chvíle načerpáme mnoho energie. Jóga nidra má mnoho příznivých účinků na naše fyzické i psychické zdraví. Jejím pravidelným prováděním se zlepšuje výkon imunitního systému, odstraňují se energetické bloky v těle, zlepšuje se spánek, paměť a schopnost koncentrace.

Jóga nidru můžeme provádět kdykoliv během dne – ráno po probuzení abychom načerpali sílu na den, před obědem nebo večeří pro odstranění únavy nebo před spaním pro hluboký ozdravný spánek. Jóga nidru je lepší provádět jako všechna ostatní jógová cvičení před jídlem nebo zhruba dvě hodiny po jídle. Proces trávení tak nebude na překážku hlubokému uvolnění těla. Desetiminutovou nahrávku jóga nidry si můžete zdarma stáhnout z níže uvedeného odkazu. Kéž je vám k užitku a radosti!

Jóga nidra ke stažení zde.

K dispozici mám pro vás další varianty této skvělé relaxační techniky:

Dvacetiminutová nahrávka jóga nidry určená k relaxaci, speciálně upravená jóga nidra na usínání a jóga nidra pro děti. Vše najdete na mém e-shopu.

Upozornění: Jóga nidra je relaxační technika, která se provádí vleže se zavřenýma očima. Nahrávku tedy není možné poslouchat při provádění jakékoliv jiné činnosti, zejména pak při řízení motorových vozidel. Jóga nidra se neprovádí u osob trpících depresí nebo schizofrenií. Pokud si nejste jisti, zda je pro Vás tato technika vhodná, konzultujte, prosím, svého ošetřujícího lékaře. Autorka nahrávky nenese žádnou odpovědnost za její nevhodné použití. Tato nahrávka je určena pouze k soukromému užití v domácích podmínkách. Jakákoliv jiná forma prezentace či veřejná produkce je možná pouze s písemným souhlasem autorky.